nedelja, 21. avgust 2011

Ključ do predčasnih volitev v rokah Golobiča

.
117. člen (zaupnica vladi)
Predsednik vlade lahko zahteva glasovanje o zaupnici vladi. Če vlada ne dobi podpore večine glasov vseh poslancev, mora državni zbor v tridesetih dneh izvoliti novega predsednika vlade ali dotedanjemu predsedniku pri ponovljenem glasovanju izglasovati zaupnico, sicer predsednik republike razpusti državni zbor in razpiše nove volitve. Predsednik vlade lahko vprašanje zaupnice veže tudi na sprejem zakona ali druge odločitve v državnem zboru. Če odločitev ni sprejeta, se šteje, da je bila vladi izglasovana nezaupnica. Med zahtevo za glasovanje o zaupnici in glasovanjem mora poteči najmanj oseminštirideset ur.
------------------------------------------------------------------------------------------------------


15. septembra bo moral Borut Pahor predlagati nove ministre za izpraznjene funkcije, ki so jih zasedali člani DeSUS, Zares in predsednica LDS. V vladni zakonodajno pravni službi menijo, da bo moral premier na to vezati zaupnico.
Gregor Golobič (foto: B.M.)
Glasovanje o zaupnici vladi je ena najkrajših in najpreprostejših poti do predčasnih volitev. Premier Borut Pahor bo zaupnico vezal na imenovanje petih novih ministrov, ki za izvolitev v državnem zboru potrebujejo navadno večino opredeljenih poslancev. Zaupnica je izglasovana, če je dosežena navadna večina, torej 46 glasov podpore.

V kolikor se to ne zgodi in predsednik republike po posvetovanju s poslanskimi skupinami v 14 dneh ugotovi, da ni politične večine za izvolitev novega mandatarja oz. tehnične vlade (pobudo lahko vloži katera od poslanskih skupin ali najmanj deset poslancev), mora predsednik republike po poteku 30-dnevnega roka od izglasovane nezaupnice razpustiti državni zbor in razpisati nove volitve. Ustava določa, da morajo biti v tem primeru nove volitve izpeljane najpozneje v dveh mesecih. Torej drži, da bi morale biti predčasne volitve okoli 4. decembra, datuma o katerem se že špekulira.

V državnem zboru sedi 90 poslancev, trenutno ima SD 28 poslancev, SDS 27, Zares 7, SLS 6, DeSUS, SNS in LDS po pet, pet poslancev je del poslanske skupine nepovezanih poslancev, po enega predstavnika pa imata italijanska in madžarska narodna skupnost. Čeprav je uradno koalicija sestavljena iz 33 poslancev in lahko računa še na podporo petih nepovezanih poslancev ima v resnici še več nenačelne podpore. Ta se ji po govoricah obeta iz vrst SNS, ki jo vodi politično pragmatični kameleon in koristoljub Zmago Jelinčič. Torej število poslancev, ki bi zaupnico podprli se dvigne na 45. Pri tem je potrebno upoštevati, da se marsikateri poslanec ni pripravljen odpovedati visokim dohodkom oz. poslanski plači, saj bi ob neizvolitvi bil ob eno leto plače oz. denarnega nadomestila. Seveda se politična kalulacija posameznikom morda izzide, ne pa strankam koalicije, ki bodo zaradi nadaljnega oklepanja oblasti še izguljale javnomnenjsko podporo.

Po drugi strani v opoziciji lahko računajo na sigurne glasove poslancev SDS in SLS, saj si obe stranki na predčasnih volitvah obetajo več tako glede števila poslancev kot manevrskega prostora za kadre. K temu vlaku se utegne priključiti DeSUS kateri bi ostal glede na projekcije na približno isti ravni, poleg tega bi utegnil dobiti tudi mesto v vladi. "Naši poslanci bodo glasovali tudi proti vsem predlaganim ministrom in ministricam, treba je iti na predčasne volitve. Tisti, ki bo glasoval drugače, bo moral zapustiti DeSUS," je odločno povedal pred dnevi Karel Erjavec. Po drugi strani pa naj bi skušal na poslance DeSUS-a pritisniti stari komunist Janez Zemljarič, ki ima tudi svoje kapitalske-nepremičninske interese v Izoli. Ostaja torej odprto vprašanje kako bodo glasovali poslanci stranke Zares. Čeprav je uradna spletna stran stranke ZARES še vedno na dopustu so odgovorni pustili na spletu slikovni posnetek uradnega lista stranke med katerim je obrazec za evidentiranje potencialnih kandidatov za državni zbor do septembra, kot so to določili po 35. seji sveta stranke.Ta indic da slutiti, da bodo poslanci Zares glasovali proti zaupnici. Poslansko skupino Zares sicer vodi eden izmed zadnjih načelnih politikov v DZ, Franco Juri, toda slepo staviti na homogenost te poslanske skupine nikakor ne velja, saj so se v preteklosti razhajali njeni člani kar precej tudi v pomembnih odločitvah. Pri nepovezanih poslancih bi znal presenetiti le Andrej Magajna iz Krščanskih Socialistov.

Politična matematika:
PROTI: SDS (27) + SLS (6) + DeSUS (5)+ ZARES? ( 7) = 38 (45)
ZA : SD (28) + LDS (5)+ SNS (5) + NS (2) + NP (5)= 45 (52)

V Kolikor bi uspela Zares in DeSUS obdržati kontrolo nad svojimi poslanci zaupnica vladi ne bi bila izglasovana za en glas! Političnega kupčkanja se torej ne bo manjkalo.


Prognoza za naslednjo vlado:
SDS 33, SD 14, DeSUS 12, SLS 7, LDS 7, Preporod 5, NS 2, SNS 10.
Koalicija : SDS (33) + DeSUS (12) + SLS (7) + NS (2) = 54

2 komentarja:

  1. Hm, glede na to, da podpora DeSUS-u pada, bodo imeli vedno več interesa ves proces zavleči. Očitno jim ne dene dobro, da nimajo toliko pozornosti kot pred meseci.

    http://www.reporter.si/index.php?option=com_content&task=view&id=6171&Itemid=59

    Sicer bi jaz SDS-u dal boljši rezultat na volitvah, tam okoli 37-38 poslancev. Od kod pa ta Preporod? Jaz do zdaj nisem videl še nobene informacije, ki bi to res potrdila. Maš kakšne druge informacije?

    OdgovoriIzbriši
  2. Ah, veš kako so te meritve, pa še posebej če jih dela Ninamedia. Bolj se je zanašati na trend. DeSUSu je sicer padla podpora, ampak za nekaj odstotnih točk, ne pa za polovico?! Prav tako je vprašanje glede podpore SDja itd. Vzorec je statistično premajhen N= 700 (najmanj bi moralo biti 1400). Glede SDS menim sam da je njihov realni domet med 35-38%, ob abstinenci levega volilnega telesa, njihovi volilci pač so zvesti, kaj veliko novih pa ne verjamem da bodo pritegnili. Za Preporodom je po tem kar vem kapital in Forum 21, torej bo že imel lažji dostop do medijev in političnega marketinga, vseeno pa je premalo časa da bi ljudje nasedli novi stranki. Sestra od Kosa in Spomenka Hribar pa ja nista alternativa in nova obraza. Pa čeprav je v zaodrju lahko sam Kučan.

    OdgovoriIzbriši